Zakres prac

Zakres prac remontowych w branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej

Parafia św. Bartłomieja jest inwestorem zadania pn. „Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego FARA w Płocku wraz z otoczeniem – etap I”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Projekt uzyskał dofinansowywanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Kompleksowy nadzór inwestorski nad w/w zadaniem został powierzony firmie Ośrodek Rzeczoznawstwa i Innowacji SIMP-EKSPERT, Jolanta Serafin, ul. Synagogalna 2/2, 09-400 Płock, wyłonionej w drodze przetargu.
Zakres rzeczowy nadzoru inwestorskiego, nad wykonaniem rewitalizacji Zespołu Zabytkowego Fara w Płocku wraz z otoczeniem, obejmował, zgodnie z dokumentacją projektową robót budowlanych, prace w branżach: budowlanej, sanitarnej (wodno-kanalizacyjnej, c.o,) i elektrycznej.
Fachowy nadzór nad wykonywanymi robotami budowlanymi pełnili doświadczeni i uprawnieni do pełnienia funkcji nadzoru, członkowie Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa:

  • Inspektor nadzoru budowlanego branża konstrukcyjno-budowlana inż. Grażyna Kępczyńska – uprawnienia budowlane nr 92/89 oraz uprawnienia konserwatorskie – zaświadczenie nr 17/98 z dnia 29.12.1998 roku,
  • Inspektor nadzoru budowlanego branża sanitarna Stanisław Garwacki – uprawnienia budowlane nr 40/88,
  • Inspektor nadzoru budowlanego branża elektryczna Halina Boruszewska – uprawnienia budowlane nr 107/92.

Rolę koordynatora dla wszystkich branż pełniła inspektor nadzoru branży budowlanej, inż. Grażyna Kępczyńska.

Zakres prac w branży budowlanej obejmował:

  • Skucie i wykonanie tynków wewnętrznych,
  • Wymianę posadzki w Kościele,
  • Remont pomieszczeń gospodarczych w kruchcie i zakrystii,
  • Remont schodów na chór i strych Kościoła oraz remont podłogi na chórze,
  • Remont kapitularza (posadzka, tynki, instalacje),
  • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • Remont wieży na Kościele,
  • Remont dzwonnicy.

Zakres prac w branży sanitarnej obejmował:

  • Budowa węzła cieplnego,
  • Budowa instalacji C.O. wewnątrz Kościoła,
  • Budowa przyłącza centralnego ogrzewania,
  • Budowa przyłącza wodno-kanalizacyjnego,
  • Budowa wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej wraz z białym montażem.

Zakres prac w branży elektrycznej obejmował:

  • Wymianę i montaż instalacji elektrycznej, alarmowej, p.poż, odgromowej i monitoringu.

Realizacja zadania wymagała ścisłej współpracy z wykonawcą robót budowlanych firmą KALWIN z Płocka, kierowaną przez właściciela Pana Lecha Szulca.
Prace wykonywane były zgodnie z harmonogramem robót w poszczególnych branżach.
Podczas pełnienia funkcji nadzorczych często konsultowano poprawność rozwiązań technicznych z autorami projektu technicznego, w oparciu o który prowadzone były prace remontowe.
Konieczne były również konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz gospodarzem remontowanej FARY, księdzem Wiesławem Gutowskim. A także z archeologami i specjalistką z dziedziny kamieni.
W tym miejscu zespół inspektorów nadzoru oraz pracownicy firmy SIMP-EKSPERT, pełniącej rolę nadzoru inwestorskiego, składają serdeczne podziękowania Pani Luizie Siemienik, Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków za okazaną pomoc i wsparcie merytoryczne.
Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego FARA w Płocku wraz z otoczeniem, to wielobranżowe, ogromne przedsięwzięcie, którym kierowała inż. Grażyna Kępczyńska.
Żeby pokazać Państwu ogrom wykonanej pracy, przedstawimy fotografie wybranych, remontowanych elementów kościoła farnego „przed” i „po” wykonanych pracach remontowych w następującej kolejności:

– dzwonnica,

– posadzka kościoła,

– kapitularz,

– poddasze kościoła.

Najważniejszym i najtrudniejszym elementem remontu były prace związane z wykonaniem nowej posadzki z kamienia – wapnia olandzkiego w dwóch kolorach. Wskazane było wykonanie jej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia tak, aby Święta Bożego Narodzenia przeżywane były już w kościele. W trakcie prac ziemnych i prowadzonego nadzoru archeologicznego dokonano odkryć w postaci: posadzek z cegły, krypt i innych.
Duże trudności były również z nabyciem kamienia na posadzki. Olbrzymi wkład w ten element włożyła Pani Dorota Rudzińska – konserwator kamienia. Od tego momentu rozpoczęła się walka z czasem, aby wykonawcy Firma Usługi Elektryczne i Hydrauliczne, Remontowo-Budowlane „Kalwin” –Lech Szulc udało się ułożenie posadzki w nawie głównej.

mgr inż. Grażyna Kępczyńska