Wskazania dotyczące pogrzebu


Szczerze współczujemy Rodzinie, która musi pożegnać bliską osobę. Pocieszamy się jako chrześcijanie, że śmierć to nie koniec, że spotkamy się znowu w radości Zmartwychwstania.
Ciało człowieka przez chrzest święty staje się Świątynią Boga. Dlatego my chrześcijanie z należną czcią odnosimy się do ciała człowieka także po śmierci. Stąd uroczysty pogrzeb i spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała – zmarłych grzebać. Nasz udział w pogrzebie to chrześcijański obowiązek. Sprawy pogrzebu załatwiamy jak najszybciej.
Zachęcamy do modlitwy przed pogrzebem. Można odmówić różaniec, albo inne modlitwy. Zachęcamy także do czynnego udziału we Mszy św. i do przyjęcia Komunii św. Ze względu na ograniczony czas pogrzebu w kaplicach cmentarnych, prosimy o wcześniejsze przystąpienie do spowiedzi we własnej parafii. Wyjątkowo osoby, które nie zdążą pójść wcześniej do spowiedzi, będą mogły uczynić to przed pogrzebem. Zachęcamy, aby ktoś z rodziny w czasie Mszy św. przeczytał czytanie lub Modlitwę Wiernych. Należy to ustalić przed Mszą św. w kaplicy.
Pamiętajmy o zmarłych nie tylko na pogrzebie, ale i później. W czasie pogrzebu będą zbierane ofiary, które zostaną przeznaczone na Msze św. popogrzebowe w intencji osoby zmarłej od uczestników pogrzebu. Na życzenie rodziny ofiary te w części możemy przeznaczyć na Msze św. gregoriańskie (po uzgodnieniu z rodziną w kancelarii parafialnej).
Można przygotować pisemne pożegnanie zmarłego w następującym stylu: Zmarły (a) N.N. żegna: wymienić najbliższych z imienia i nazwiska, a tylko z nazwiska – rodziny bliskie zmarłemu, przyjaciół, sąsiadów, delegacje różnych grup obecnych na pogrzebie. Nie wolno zdrabniać imion. Pożegnanie dostarczyć do zakrystii przed rozpoczęciem pogrzebu. W pożegnaniu nie należy odnosić się do życia osoby zmarłej.


INFORMACJE OGÓLNE:

  1. Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.
  2. Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu w kancelarii Parafii św. Bartłomieja, na Cmentarzu Komunalnym lub w zakładzie pogrzebowym, bliscy zmarłego zgłaszają się do parafii miejsca zamieszkania osoby zmarłej przedstawiając aktu zgonu z USC, kartę do celów pochowania (dla administracji cmentarza) oraz informację o przyjętych przed śmiercią sakramentach świętych.
  3. Należy również dostarczyć dokumenty od Pana Wojciecha Popielskiego, kierownika Cmentarza Katolickiego przy ul. Kobylińskiego (jeżeli pogrzeb odbywa się na tym cmentarzu lub na Cmentarzu Zabytkowym). Przed pogrzebem, należy uregulować także opłatę za placowe, jeśli wcześniej tego nie uczyniono lub okazać się ostatnim dowodem opłaty za plac.
  4. Jeżeli zmarły mieszkał poza Płockiem, należy przedstawić pisemną zgodę wystawioną przez miejscowego proboszcza.
  5. Zachęcamy także do zatroszczenia się o stałą modlitwę wspólnoty parafialnej w intencji swoich bliskich zmarłych poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św. lub tzw. „gregorianki” oraz wypominek.
  6. Proponujemy również zamówienie Mszy św. przez najbliższych. To najlepsza forma pamięci modlitewnej, której nie zastąpią kwiaty czy znicze na grobie. One przeminą, modlitwa trwa wiecznie.
  7. Raz w roku, najczęściej na przełomie października i listopada, organizujemy w naszej parafii „Zaduszki Farne”, czyli modlitwa za zmarłych, którzy odeszli do domu Ojca w ostatnim roku. Już dziś zapraszamy na tę modlitwę.
  8. Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem, i zmarli uparcie odmawiając sakramentalnego pojednania z Bogiem.
  9. Rzymskokatolicka Parafia św. Bartłomieja, ul. Kazimierza Wielkiego 1, 09-400 Płock, kancelaria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-9.00 i 16.00-17.00. W wakacje, w ferie zimowe kancelaria czynna jest tylko po południu w godz. 15.30-17.00, tel.: /24/ 262 20 38, kancelaria@naszafara.pl.