Nasz Patron

Święty Bartłomiej Apostoł, Bartłomiej Natanael, (ur. w Kanie Galilejskiej, zm. ok. 70 r. w Albanopolis w Armenii) – jeden z Dwunastu Apostołów, zwany w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios „syn Tolomaja-Ptolemeusza” lub „syn oracza”), a przez Jana – Natanaelem (hebr. „Bóg dał”). Wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu Rzymskiego.

Bartłomiej wymieniany w Ewangeliach Mateusza (Mt 10, 3), Marka (Mk 3, 18), Łukasza (Łk 6, 14), a także Dziejach Apostolskich (Dz 1, 13), utożsamiany jest z pojawiającym się u Jana Natanaelem (Jan 1, 45-51; 21, 2). Według apokryfów Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii, a także w Indiach, Arabii, a nawet w Etiopii. Podobno miał nawrócić brata króla Armenii, Polimpiusza. Z rozkazu króla Astiagesa pojmano Bartłomieja w mieście Albanopolis (obecne Emanstahat). Był męczony, rozpięty na krzyżu głową w dół, żywcem obdarty ze skóry, a następnie zabity.
W ikonografii przedstawiany jest z kordelasem do zdzierania skóry oraz jako postać z widoczną tkanką mięśniową, ze skórą trzymaną w ręku. Na takiej skórze, przedstawionej na fresku „Sąd Ostateczny” w kaplicy Sykstyńskiej, Michał Anioł umieścił swój autoportret.
Jest patronem wielu rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, a we Florencji – sprzedawców oliwy, serów i soli; wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników.
Relikwie Świętego znajdują się w katedrze, wystawionej ku jego czci, w Benewencie oraz w bazylice św. Bartłomieja w Rzymie. Od 30 sierpnia 2015 r., decyzją Stolicy Apostolskiej, relikwie św. Bartłomieja znajdują się również w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Święto liturgiczne św. Bartłomieja w Kościele katolickim obchodzone jest 24 sierpnia.