Opis projektu

Opis projektu rewitalizacji płockiej fary

W dniu 29 marca 2013 roku w siedzibie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Płocku podpisana została umowa o dofinansowanie projektu e nr UDA. RPMA.05.02.00-14-017/09-00. W imieniu Beneficjenta – Rzymskokatolickiej Parafii Św. Bartłomieja w Płocku, podpis złożył proboszcz ks. Wiesław Gutowski, a w imieniu Województwa Mazowieckiego Marszałek Adam Struzik. Projekt, zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Priorytet V, Działanie 5.2. Rewitalizacja miast i uzyskał dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej 3.727.930,00 zł.

PRZEDMIOT I ZAKRES PROJEKTU

Zakres projektu obejmował przeprowadzenie prac projektowych, opracowanie ekspertyz dotyczących zasolenia murów Kościoła oraz prac remontowo-budowlanych niezbędnych do zatrzymania postępującego procesu degradacji jednej z najstarszych w Płocku świątyń. Był to pierwszy etap dużej inwestycji polegającej na rewitalizacji Zespołu Zabytkowego Fara, który zakłada remont Kościoła i dzwonnicy, remont plebani, konserwację elementów architektury Kościoła oraz jego zabytkowe wyposażenie, a także zagospodarowanie terenu wokół polegające na obniżeniu terenu, wykonaniu odwodnienia i podłączenia do sieci miejskiej, budowie nowej alejki procesyjnej itp. Wszystkie etapy inwestycji zostały wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Płocka na lata 2007-2013.

Główną funkcją rewitalizowanego obiektu jest funkcja sakralna. Realizacja projektu w zasadniczy sposób tej funkcji nie zmieniła. Jednakże, dzięki odnowieniu zarówno zewnętrznej elewacji, jak i wnętrza Kościoła oraz remont kapitularza, utworzono salę służącą do różnego typu spotkań i przedsięwzięć o charakterze religijnym, społecznym, kulturalnym i charytatywnym. Płocka Fara stała się nie tylko miejscem kultu, ale także tętniącym życiem ośrodkiem lokalnej kultury i aktywności.

Projekt zakładał realizację następujących działań:

  1. Wykonanie ekspertyzy badania stanu zawilgocenia i zasolenia murów Kościoła
  2. Wykonanie dokumentacji projektowo kosztorysowej na realizację prac rewitalizacyjnych.
  3. Prace remontowo-budowlane polegające na: wykonaniu elewacji zewnętrznej Kościoła, wymianie i montażu instalacji elektrycznej, alarmowej, p. poż., odgromowej i monitoringu, skuciu tynków wewnętrznych, remoncie kapitularza, wykonaniu przyłącza CO, montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu tynków wewnętrznych, remoncie pomieszczeń gospodarczych w kruchcie i zakrystii, wymianie posadzki w Kościele, remoncie schodów na chór i strych Kościoła oraz remoncie podłogi na chórze, remoncie dzwonnicy, remoncie wieży na Kościele, remoncie dachu Kościoła.
  4. Prowadzenie nadzoru autorskiego i inwestycyjnego nad właściwą realizacją prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych oraz nadzór archeologa i konserwatora zabytków.
  5. Promocję projektu, w tym organizację konferencji otwierającej i zamykającej projekt, druk materiałów informacyjnych itp.

Celem głównym projektu było zatrzymanie procesu degradacji architektonicznej i społecznej Starego Miasta Płocka (I obszar rewitalizacji miasta zgodnie z Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Płocka na lata 2007-2013).

Dzięki rewitalizacji architektonicznej Zabytkowego Kościoła Farnego wraz z dzwonnicą oraz przystosowaniu świątyni do pełnienia dodatkowej funkcji społeczno-kulturalnej, Stary Rynek w Płocku zyskał nowy, spójny architektonicznie wyraz i stał się miejscem otwartym na potrzeby mieszkańców tego obszaru, całego miasta i regionu.

Rynek w Płocku skupia wiele interesujących i ważnych z punktu widzenia historii regionu obiektów architektury (XIX Ratusz, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, neoklasycystyczne kamienice). Dążenie do odrestaurowania wszystkich znajdujących się na nim zabytkowych budynków przyczynia się do rozpoznawania płockiej Starówki jako miejsca oferującego wiele wrażeń zarówno estetycznych, jak i duchowych. Odnowienie zdegradowanych elementów zabudowy wpisało się w cel Priorytetu V-„wykorzystanie potencjału endogenicznego miast dla aktywizacji społeczno gospodarczej regionu” oraz Działania 5.2. Rewitalizacja miast-„odnowa zdegradowanych obszarów miast” RPO WM poprzez odnowienie niszczejącej tkanki miejskiej i społecznej.

CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU TO:

– rewitalizacja zabytkowego Kościoła św. Bartłomieja w Płocku oraz zabytkowej dzwonnicy, która pozwoli ochronić przez degradacją zabytkowe obiekty stanowiące ważny element dziedzictwa kulturowego nie tylko Płocka, ale i całego regionu,

– zakończenie jednego z etapów rewitalizacji architektonicznej Starówki,

– polepszenie warunków sprawowania kultu i uczestnictwa w nim,

– przystosowanie zabytkowego Kościoła do pełnienia nowej funkcji społecznej, która umożliwi pomoc i aktywizację mieszkańców żyjących w ubóstwie i zagrożonych wykluczeniem społecznym zamieszkujących obszar Starego Miasta,

– pozytywny wpływ na procesy odnowy społecznej i gospodarczej regionu,

– poszerzenie już istniejącej oferty kulturalnej w obrębie Starego Rynku, a tym samym zwiększenie atrakcyjności Płocka,

– zwiększenie dostępności infrastruktury sakralnej o znaczeniu historycznym dla osób niepełnosprawnych.

Okres realizacji projektu: czerwiec 2009 – listopad 2014

mgr Agata Rakowska