Projekty dalszych prac

Czy to może już koniec remontu płockiej Fary…?

Prezentując, w niniejszej publikacji, przeprowadzony remont generalny naszej świątyni i dziękując Panu Bogu i ludziom, trzeba na koniec zauważyć, że nie jest to koniec zamierzonych prac, ale tylko wykonany ich pierwszy etap.

I. Odnowić to, co piękne w farze

W najbliższej przyszłości czekają naszą Parafię dalsze prace w farze. Najpierw, w ramach drugiego etapu rewitalizacji fary, zamierzamy przygotować projekt renowacji polichromii, ambony, ołtarzy, obrazów, odkrytej wnęki na filarze, portalu na ścianie zachodniej i 2 figur przed kościołem.
Po uzyskaniu stosownych pozwoleń konserwatorskich i budowlanych, zamierzamy podjąć konieczne prace. Będziemy też poszukiwali koniecznych funduszy.
Planowany zakres prac remontowo-renowacyjnych w 2 etapie:

  1. Malatura w kościele – renowacja polichromii.
  2. Ołtarz główny i tabernakulum.
  3. 7 ołtarzy bocznych.
  4. Krzyże, w tym krzyż nad sarkofagiem Sługi Bożej Matki Józefy Hałacińskiej.
  5. Droga Krzyżowa.
  6. Tablice nagrobne i pamiątkowe
  7. Odkryta wnęka na prawym filarze.
  8. Żyrandole i kinkiety.
  9. Portal na ścianie zachodniej.
  10. Figury przy kościele – Matki Bożej i św. Barbary.

W trzecim etapie rewitalizacji fary planuję modernizację otoczenia wokół fary oraz wykonanie nowej elewacji zabytkowej plebanii.
Zgodnie z sugestią Pana prof. dr hab. inż. arch. Roberta Kunkla, rozważam możliwość przywrócenia wyglądu istniejącego kiedyś frontonu fary od strony zachodniej i odbudowanie istniejących wokół fary bocznych kaplic. Ale to są na razie marzenia. Być może staną się możliwe do zrealizowania po zakończeniu planowanych jeszcze prac.
Prawdopodobnie dokładny ogląd kościoła i jego wyposażenia, wskaże jeszcze dodatkowe prace.

II. Utrwalić dziedzictwo pokoleń

Oprócz tych wymienionych wyżej zamierzonych prac remontowych moim pragnieniem jest nadać nowe życie sali nad zakrystią – dawnemu kapitularzowi. Historycznie to miejsce służyło spotkaniom Kapituły Kolegiackiej Płockiej św. Michała.
Po wyrzuceniu katechezy ze szkół, były tutaj 2 sale katechetyczne. W latach 1982-85 katechizowałem młodzież, m.in. z Małachowianki. Potem, kiedy katecheza wróciła do szkół, był to podręczny magazyn rzeczy różnych.
We wstępie do wydanej 4 lata temu „Wizytacji kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Płocku w 1609 r.” pisałem: „w płockiej farze była kiedyś biblioteka parafialna. Znajdowała się w Sali nad kruchtą. Zrodził się wtedy we mnie pomysł, aby odtworzyć, a właściwie stworzyć na nowo taką bibliotekę. Księgozbiór składałby się przede wszystkim z książek, opracowań, artykułów, czasopism, obecnie także informacji elektronicznych, które odnoszą się do fary i jej historii. Ks. prof. Michał Grzybowski sugerował wtedy wydanie rożnych dokumentów źródłowych. Powstałby w tren sposób tzw. Kodeks dyplomatyczny, czyli zbiór dokumentów o płockiej farze”.
Jest już przetłumaczony i opracowany przez ks. prof. Michała Grzybowskiego dokument pt: „Translokacja kolegiaty płockiej św. Michała do kościoła św. Bartłomieja w 1732 r.” i pozycja pt:. „Odnowienia erekcji płockiego kościoła kolegiackiego w 1768 r.”. Czas na ich wydanie.
I jeszcze jedno. Być może uda się w kapitularzu zrobić nie tyle muzeum, co ekspozycję tego, co mamy zabytkowe i cenne w farze.

III. Ożywić duszpasterstwo w rewitalizowanej świątyni

Płocka fara, przez prawie 7 wieków, jest miejscem głoszenia Bożego Słowa, modlitwy i sprawowania sakramentów. Te wszystkie działania służą budowaniu i rozwijaniu wiary – osobowej relacji człowieka z Panem Bogiem.
Ale fara jest też miejscem troski o potrzebujących, szczególnie tych najuboższych. Przez wieki organizuje pomoc i wspiera najbardziej potrzebujące osoby i rodziny.
W ciągu ostatnich 6 lat w farze odbyło się 30 koncertów. Wystąpili m.in. Edyta Geppert, Krzysztof Krawczyk, Skaldowie, Eleni, Antonina Krzysztoń, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Chór Małachowianki Minstrel, Siewcy Lednicy i wiele innych osób, chórów i zespołów.
W tym czasie wystawiono kilkanaście sztuk i inscenizacji teatralnych. Wiele z nich przygotowała parafialna „Nieformalna Grupa Teatralna GENEZARET”.
Zorganizowano wiele wystaw i ekspozycji dotyczących duszpasterstwa w farze i życia Kościoła w Polsce i na świecie.
W farze odbywały się różne wykłady i konferencje naukowe. Warto chociażby wymienić ostatnie spotkania. Odbyło się już kilkanaście spotkań pod nazwą „Farne Wieczory Wiary”. Odbywały się też debaty z cyklu „Laboratorium idei”, które w czasie remontu fary przeniesiono do Płockiego Domu Darmstadt.
Po zakończeniu remontu wiele tych spotkań będzie na kapitularzu. Odbyła się tutaj konferencja podsumowująca remont fary. Swoje spotkania miała Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji. Na kapitularzu odbyły się już spotkania pod nazwą „Farne Wieczory Wiary” i debaty z cyklu „Laboratorium idei.
W płockiej farze odbywały się spotkania różnych grup i wspólnot parafialnych, z całego Płocka i z Diecezji Płockiej.
Chciałbym, aby fara, a szczególnie kapitularz, służyły dalej różnym przedsięwzięciom duszpasterskim, społecznym i kulturalnym czy naukowym.

IV. Zawierzyć Bożej Opatrzności

Zachęcam wszystkich Płocczan, Parafian i Sympatyków fary, żebyśmy dalej dbali o nasz kościół parafialny, aby jak najlepiej służył wielu pokoleniom naszego miasta.
Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich tych, którzy budowali tę świątynię, o wszystkich, którzy farę wspierali i wspierają ofiarami oraz o duszpasterzach, którzy w niej pracowali i pracują.
Przyszłość naszej świątyni polecam modlitwie i ofiarności Parafian i Sympatyków fary. Zechciejmy poczuć się wszyscy odpowiedzialni za losy naszego kościoła parafialnego.

Ks. Wiesław Gutowski
(proboszcz w latach 2008-2021)