Wieczerza Wigilijna w rodzinie

Wigilijny wieczór Święta Bożego Narodzenia ma szczególnie uroczysty charakter. Najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru jest dzielenie się opłatkiem. Wigilia przeżywana w gronie rodzinnym, winna być uroczystą celebracją, w której rodzina przyjmie przychodzącego na ziemię Syna Bożego i zaprasza Go do swego życia rodzinnego.
Poniżej propozycje wieczerzy wigilijnej. Każdy może dostosować je do swoich możliwości.

Przygotowanie stołu wigilijnego

Stół nakryty białym obrusem, pod nim siano na pamiątkę Narodzenia CHRYSTUSA w żłobie na sianie. Jedno miejsce przy stole niech zostanie wolne, jak każe tradycja dla gościa, który może nadejść. Przy wolnym miejscu stawiamy świecę CARITAS. Postarajmy się, aby przez Harcerzy dotarło do nas „Światło z Betlejem”, ogień z Groty Narodzenia, i od niego zapalmy świecę na stole. Obok świecy kładziemy PISMO ŚWIĘTE, z którego będziemy czytać SŁOWO BOŻE. Obok kładziemy na talerzu opłatki, a na drugim talerzu leżą kartki i listy, które otrzymaliśmy od bliskich i znajomych. Stół ubieramy ładnie np.: wstążkami i gałązkami choinki, do których możemy przyczepić małe bombki. W pokoju stoi choinka. Pod szopka. Pod choinką są prezenty. Przed Wieczerzą wyłączamy telefon, komputer, laptop, telewizor, radio itp.

Opis celebracji

Wieczerzę rozpoczynamy, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Rozpoczynamy śpiewając pieśń adwentową np. Niebiosa rosę…, Oto Pan Bóg przyjdzie… albo kolędę.

Znak krzyża i słowo wprowadzające

Jeden z członków rodziny, najlepiej ojciec lub matka, czyni znak krzyża i zaprasza wszystkich do modlitwy. Czyni to tymi lub podobnymi słowami:

Jako rodzina spotykamy się tego wieczoru przy stole wigilijnym, aby uczcić tajemnicę przyjścia Boga na ziemię w Betlejem 2020 lat temu. Ten sam Jezus Chrystus jest obecny tutaj, dzisiaj, pośród nas. Przypomni nam o Nim m.in. świeca, którą teraz zapalimy. (Jeśli mamy Światło Betlejemskie mówi dalej: Ogień tej świecy przyniesiony został z Betlejem, z miejsca, w którym Pan Jezus się narodził).

Zapalenie świecy

Ojciec rodziny, lub matka zapala świecę mówiąc: Światło Chrystusa !
Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki!

Następnie wszyscy  odmawiają:

Ojciec: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
Wszyscy: I poczęła z Ducha Świętego.
Zdrowaś Maryjo …
Ojciec: Oto ja służebnica Pańska.
Wszyscy: Niech mi się stanie według słowa twego.
Zdrowaś Maryjo …
Ojciec: A Słowo stało się ciałem.
Wszyscy: I zamieszkało między nami.
Zdrowaś Maryjo …
Ojciec: Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
Wszyscy: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Ojciec: Módlmy się:

Boże, który zrządziłeś, że za zwiastowaniem anielskim w żywocie Najświętszej Maryi Panny Słowo Twoje ciałem się stało, pokornie Cię błagamy, spraw, aby wspomagało nas wstawiennictwo Dziewicy, w której Boże macierzyństwo  głęboko wierzymy. Przez Chrystusa Pana naszego.    Amen.

Ojciec lub matka odczytuje Ewangelię  Łk 2. 1-8.

Z Ewangelii według Świętego Łukasza.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cesarza Augusta, żeby prze- prowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie,  gdyż  nie  było dla nich miejsca  w  gospodzie.

Oto Słowo Pańskie !

Prowadzący mówi: Wysłuchaliśmy słów Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa w Betlejem. Był to opis wydarzeń, które dokonały się ponad dwoma tysiącami lat. Wierzymy, że Syn Boży stał się człowiekiem. Wierzymy również, że przychodzi On dziś do nas i prosi, abyśmy zrobili dla Niego więcej miejsca w naszych sercach i w naszym rodzinnym życiu. Chcemy to uczynić i wyrazimy to zarówno w znakach jak, i w słowach. Ucałujemy Pismo Święte (oraz figurkę Dzieciątka Jezus), a następnie skierujemy do Boga modlitwę.

Uczczenie Pisma Św. i figury Dzieciątka Jezus

Wszyscy całują księgę Pisma Świętego, które następnie umieszcza się w wyznaczonym miejscu. Dobrze byłoby, aby to było miejsce wyróżnione i aby rodzina do tej świętej Księgi wracała w swoich spotkaniach.

Potem może być ucałowanie figurki Dzieciątka Jezus, którą wyznaczona osoba wnosi do pokoju, całuje, a następnie przekazuje pozostałym osobom. Po uczczeniu składa się ją pod choinką (lub w innym wybranym miejscu).

W czasie ucałowania można śpiewać kolędę, np.: Pójdźmy wszyscy do stajenki.

Modlitwa

Prowadzący: Dziękując Ojcu Niebieskiemu za dar Wcielenia Jego Syna, módlmy się z wiarą:

Wybrana osoba podaje intencje modlitwy. Do podanych poniżej można dołączyć spontaniczne wezwania. Po każdym wezwaniu wszyscy powtarzają aklamację, np.: Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

Módlmy się za Ojca Świętego Franciszka, aby w zdrowiu, pełni sił i w Mocy Bożego Ducha prowadził ludzi do Chrystusa. Ciebie prosimy…

Módlmy się o głęboką wiarę dla wszystkich ochrzczonych. Ciebie prosimy…

Módlmy się o mądrość i odpowiedzialność dla rządzących. Ciebie prosimy…

Módlmy się o zgodę i pokój na świecie. Ciebie prosimy…

Módlmy się o miłość, wzajemną pomoc i zdrowie w naszej rodzinie. Ciebie prosimy…

Módlmy się o wieczne szczęście dla naszych bliskich zmarłych. Ciebie prosimy…

Módlmy się o błogosławieństwo Boże na Święta, które rozpoczynamy. Ciebie prosimy…

Własne modlitwy……………..…

Ojcze nasz.

Prowadzący: Bądź uwielbiony, nasz Panie i Zbawicielu, który zamieszkałeś w nazaretańskiej rodzinie, a dziś nawiedzasz naszą rodzinę, którą uczyniłeś domowym Kościołem. Napełnij nas swoim Duchem, abyśmy miłowali Ciebie całym sercem i darzyli siebie nawzajem szczerą miłością. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Łamanie się opłatkiem i Wieczerza

Ojciec lub matka bierze talerz, na którym są opłatki i rozdaje wszystkim członkom rodziny. Potem składa życzenia całej rodzinie.

Członkowie rodziny podchodzą do siebie i dzieląc się opłatkiem składają sobie życzenia. Po zakończeniu wszyscy siadają do wieczerzy. Pamiętajmy o tradycji zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych. Taki jest nasz zwyczaj narodowy. W Wigilię i święta nie używamy napoi alkoholowych.

Rodzinne spotkanie przy choince

Po Wieczerzy rodzina gromadzi się przy choince na wspólne kolędowanie i rozmowy. Śpiew kolęd przeplatany jest czytaniem życzeń, jakie rodzina otrzymała na Święta. Dzieci mogą przygotować małe Jasełka.

Przy śpiewie kolęd, deklamacji wierszy o Bożym Narodzeniu następuje uroczyste rozdanie prezentów.

W ten sposób upłynie miło czas oczekiwania na Pasterkę – uroczyste spotkanie o godz. 20.00 i o godz. 24.00 na Mszy św. i przy żłóbku Pana Rodziny Parafialnej.

Wieczerzę kończymy wspólną modlitwą:

Prowadzący:  Za ten posiłek chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 „Boże Narodzenie niech będzie dla wszystkich uroczystością radosną i pełną blasku, zapowiedzią szczególnie głębokiego doświadczenia łaski i miłosierdzia Bożego. Niech wszyscy wierzący przyjmą wezwanie aniołów, wołających nieustannie: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. Okres Bożego Narodzenia niech stanie się w ten sposób jakby bijącym sercem całego Roku”.