Bractwo Różańcowe

Bractwo Różańcowe liczy około 50 osób. Wspólnota ta w pierwszą niedzielę miesiąca uczestnicy we Mszy Św.; potem we wspólnej modlitwie różańcowej i w procesji eucharystycznej. Bractwo w ciągu roku zajmuje się organizacją procesji eucharystycznych. Za Bractwo odpowiada Brat Wojciech Popielski, a opiekunem duchowym jest ksiądz proboszcz.
Bractwo Różańcowe od 166 lat jest organizatorem Pieszej Pielgrzymki z Płocka do Skępego. Stało się niemal tradycją, iż do Matki Bożej wędrują dwie grupy w liczbie ok. 300- 400 osób, z których jedną z grup tworzą młodzi ludzie, uczestniczący jeszcze w edukacji szkolnej i z tego też względu liczba pątników na powrotnym szlaku liczy od 150- 200 osób. Po drodze do Skępego pielgrzymi nawiedzają Matkę Bożą Żurawińską, gdzie jest odprawiana Msza Św. w intencji zmarłych pątników. W pielgrzymce biorą udział ks. proboszczowie, ks. profesorowie i ks. emeryci oraz kapłani płockich parafii w liczbie około 8-10. W pielgrzymce uczestniczy zawsze kilku kapłanów (od 8 do 10).

Pielgrzymka posiada własny śpiewnik pt.: „Na Skępską drogę”, a z okazji 150-lecia został wydany okolicznościowy album. Od roku 1996 pielgrzymka jest dokumentowana na filmie.
Z okazji 160 rocznicy pielgrzymki uroczyście odnowione zostały przyrzeczenia naszych praojców; wydany został Modlitewnik Pielgrzyma Duchowego opracowany przez przewodnika pielgrzymki ks. Krzysztofa Jończyka, a także zmontowany został film pt.: „W drodze do Matki” upamiętniający 19 lat pątniczej wędrówki do stóp Królowej Mazowsza – Matki Bożej Skępskiej.
W ramach duszpasterstwa pielgrzymkowego pątnicy Skępscy spotykają się na wspólnym opłatku Bożonarodzeniowym. Bractwo, ponadto zajmuje się organizacją autokarowych pielgrzymek do następujących Sanktuariów Maryjnych w kraju i zagranicą: Częstochowa, Licheń, Obory, a także pielgrzymki śladami św. Jana Pawła II: Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Kraków, Wadowice, Zakopane. Organizowane są tez inne pielgrzymki, np.: do Wilna, na Kresy Wschodnie, do Gietrzwałdu i Św. Lipki.

Pielgrzymka Skępska posiada własną stronę internetową www.pielgrzymkaskepe.pl