Franciszkański Zakon Świeckich

          Franciszkański Zakon Świeckich (Trzeci Zakon św. Franciszka) – to rodzina franciszkańska i wspólnota, której członkowie, nazywani tercjarzami, nie porzucają świata, ale wpływają na niego poprzez własne świadectwo życia pozostając w swoich domach i  nadal żyjąc w swoich środowiskach świeckich i zawodowych.

          Początek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięga 1221 roku, w którym św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich, żyjących w rodzinach, bądź też samotnych, zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. Początkowo wspólnoty te nosiły miano Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Na ziemiach polskich Franciszkańskie Zakony Świeckich zaczęły powstawać po przybyciu franciszkanów do Wrocławia w 1236 roku i do Krakowa w 1237 roku. Rozwijające się dzieła apostolskie prowadzone przez Trzeci Zakon św. Franciszka, upadły w okresie międzywojennym lub zostały administracyjnie zlikwidowane w okresie hitlerowskiej okupacji i stalinowskiego terroru. Po II wojnie światowej, w okresie stalinizmu, Trzeci Zakon św. Franciszka nie mógł oficjalnie istnieć, jednak dzięki modlitwie tych, którzy ocaleli oraz wsparciu wielu życzliwych kapłanów, przetrwał ten trudny okres. Odrodzenie Tercjarzy, już jako Franciszkański Zakon Świeckich nastąpiło po II Soborze Watykańskim, na podstawie Reguły Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, zatwierdzonej 24 czerwca 1978 roku przez papieża Pawła VI.

Regułą życia franciszkanów świeckich jest: zachowanie Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz naśladowanie św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia oraz realizowanie przykazanie miłości w odniesieniu do Boga i ludzi.

Franciszkanie świeccy starają się dążyć do doskonałości przez:

  • kształtowanie swojego sposobu myślenia na wzór Pana Jezusa, poprzez całkowitą i doskonałą przemianą wewnętrzną, którą Ewangelia nazywa „nawróceniem”;
  • oczyszczenie serca ze złych skłonności, żądzy posiadania i panowania;
  • budowanie braterskiej wspólnoty i ewangelicznego świata w każdej sytuacji;
  • walkę z pokusami szerząc w środowisku pracy i w domu pojęcie powszechnego dobra i braterstwa;
  • niesienie ludziom radości i nadziei w każdym czasie i w każdym miejscu;
  • żarliwą modlitwę: indywidualną i wspólnotową;
  • bezinteresowne uczynki miłosierdzia względem biednych i potrzebujących.

          Poza obowiązkami wobec swojej rodziny, miejscowej wspólnoty, parafii, Kościoła i Ojczyzny – Franciszkanie Świeccy w miarę możliwości:

  • biorą pełny udział w codziennej Mszy świętej;
  • codziennie czytają Pismo Święte;
  • włączają się w liturgię Kościoła;
  • czynią na koniec dnia rachunku sumienia;
  • biorą udział w comiesięcznych spotkaniach całej wspólnoty działającej przy parafii;
  • raz w miesiącu przystępują do spowiedzi.

           Trzeci Zakon św. Franciszka pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej przy parafii św. Bartłomieja w Płocku (FARA) swoimi korzeniami sięga czasów bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który w 1909 roku zezwolił na powstanie wspólnoty. Trzeci Zakon św. Franciszka w płockiej farze, został erygowany za zgodą władzy diecezjalnej 19 listopada 1921 roku z inicjatywy proboszcza ks. Adolfa Modzelewskiego. Na początku Zakon tworzyło 287 kobiet i 12 mężczyzn.. To ważne wydarzenie, zostało upamiętnione w parafii farnej w 2021 roku. Z okazji 100. rocznicy erygowania Trzeciego Zakonu św. Franciszka Bp Piotr Libera odprawił jubileuszową Mszę Świętą oraz poświęcił odnowiony sztandar Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Jako wspólnota modlitwą, słowem i przykładem życia krzewimy duchowość franciszkańską, głosząc swoim życiem słowa: „Pokój i Dobro”. Franciszkański Zakon Świeckich jest otwarty dla wszystkich wiernych, również dla Ciebie. Święty Franciszek z Asyżu, przykładem swojego życia  Ewangelią, porwał serca wielu mężczyzn i kobiet. Jeśli pragniesz w swoim życiu wiernie zachowywać Ewangelię Jezusa Chrystusa, świadcząc o Nim słowem i życiem tak jak czynił to św. Franciszka z Asyżu, dołącz do nas.

Zapraszamy do parafii św. Bartłomieja w Płocku na Mszę Świętą w ostatnią niedzielę miesiąca, o godz. 9.00, sprawowaną w intencji żyjących i zmarłych tercjarzy, a po Mszy Świętej na nasze spotkanie modlitewne i organizacyjne. Serdecznie zapraszamy do naszej wspólnoty. „Pokój    i Dobro”.

Modlitwa  Franciszkańska:

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego Pokoju;
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;
Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie;
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.